Czy afirmacje działają?

 
 

Pozytywne afirmacje mogą działać, ale mogą też nie działać. Widzę w nich dużą wartość i sam praktykując pozytywne komunikaty wypowiadane do samego siebie i innych widzę dużą zmianę w myśleniu i nastawieniu do siebie i otaczających mnie ludzi. Widzę więc ogromną wartość w przede wszystkim coraz zręczniejszym wyłapywaniu destrukcyjnego dialogu pt. „Nie mogę. Nie jestem wart. Nie jestem wystarczający. Nie zasługuję na miłość. Nikt mnie nie chce.” i zmienianiu go poprzez afirmacyjne układanie komunikatu na np. „Akceptuję siebie w pełni, tu i teraz i świadomie z dużą czułością i wyrozumiałością doświadczam wszystkiego co czuję, myślę, mówię i robię”. Swoją drogą jest to jedna z moich ulubionych afirmacji, która towarzyszy mi w formie mojego wydruku na moim biurku każdego dnia. Wykazano jednak, że afirmacje i pozytywność są dużo skuteczniejsze w przypadku osób z wyższą samooceną. W przypadku osób z niską samooceną przynoszą odwrotny efekt od zamierzonego.

Niebezpieczeństwo afirmacji pojawia się jednak w momencie kiedy ktoś jest naprawdę zdołowany lub zmaga się z zaburzeniem lub chorobą psychiczną. Wtedy w momencie kiedy zaczyna mówić sobie: „Jestem najlepszy! Kocham siebie i mogę wszystko!” to co mówi brzmi nieszczerze, jak okrutne kłamstwo i osoba może jeszcze bardziej zamknąć się w sobie myśląc: „No tak, właśnie nie kocham siebie i nie jestem w niczym dobry, więc już totalnie nie nadaje się do niczego” i afirmacja może osiągnąć odwrotny efekt od zamierzonego. Wykazano również, że hiperoptymizm zwiększa prawdopodobieństwo depresji, ponieważ podejściu hiperoptymistycznemu pt. „Tylko wysokie wibracje” brakuje przygotowania do radzenia sobie z ryzykiem i z trudnymi sytuacjami.

Kiedy i dlaczego afirmacje mogą też nie działać:

  • Jeśli afirmacja nie idzie w parze ze zmianą zachowania (np. powtarzam sobie, że się kocham a jednocześnie podejmuję autodestrukcyjne czynności)

  • Jeśli nie wierzysz w ich działanie i skuteczność

  • Jeśli nie idzie w parze z wysiłkiem i działaniem mającym na celu zbudować akceptację i miłość własną (np. dbanie o siebie, swoje potrzeby, słuchanie swojego ciała i stawianie innym granic)

Jeśli non stop powtarzasz sobie, że kochasz swoje ciało, ale na każdym kroku podejmujesz działanie mające na celu oddalić cię od tego celu, np. obżerasz się, to nie odczujesz miłości do swojego ciała. Dodaj do afirmacji konkretne sposoby i działania, które podejmiesz, które zbliżą cię do celu jakim jest miłość do swojego ciała.

A co z praktyką wdzięczności? Ostatnie badania wskazują, że regularnie praktykowana wdzięczność wpływa w umiarkowanym stopniu pozytywnie na nasze zdrowie psychiczne, emocjonalne i społeczne. Dowody jasno więc pokazują, że wyrażanie wdzięczności np. w swoim dzienniku wyraźnie wpływa pozytywnie na nasz ogólny dobrostan emocjonalny. Wyrażanie wdzięczności ma jak najbardziej sens. Wdzięczność niestety nie łagodzi jednak objawów psychopatologii, zaburzeń i chorób psychicznych. Badania pokazały nawet, że psychologia pozytywna nie zawsze jest odpowiednia dla osób chorych psychicznie i nie zawsze jest efektywna w przypadku osób, które np. mają mniejsze zasoby i doświadczają większych problemów. Zasugerowanie wdzięczności takiej osobie może być wręcz niebezpieczne i szkodliwe. Wyrażanie więc wdzięczności w większości wypadków jest pomocne i korzystne, należy jednak uważać podczas proponowania tej formy samopomocy osobie, która zmaga się z poważniejszymi problemami psychicznymi.

Wdzięczność jest skutecznym narzędziem samopomocowym w zwiększeniu dobrostanu emocjonalnego, pod warunkiem że jest stosowana we właściwym czasie i pamiętając, że nie jest ona zalecana dla każdego i w każdej sytuacji.

W jaki sposób możesz uczynić swoją praktykę wdzięczności skuteczniejszą? Najważniejszą zasadą jest regularność, a nie tylko używanie jej w trudnych dla siebie sytuacjach. Im częściej i regularniej stosujesz praktykę wdzięczności tym mocniej ugruntowujesz i zbliżasz się do osiągnięcia stałego poziomu wdzięczności i tym samym większego poziomu ogólnorozumianego szczęścia. Podczas wyrażania wdzięczności zwróć uwagę na:

  • Nie ignoruj tego co złe. Zwracaj uwagę zarówno na to co dobre jak i złe. Spróbuj praktykować wdzięczność dostrzegając swoje problemy, ale znajdując fundament i zasoby, które masz, by poradzić sobie z tą sytuacją. Nie odwracaj się od problemów plecami,

  • Prowadź dziennik, który będziesz nosić przy sobie w którym będziesz zapisywać za co jesteś wdzięczny,

  • Dziękuj innym nawet za drobiazgi. Doceniaj innych. Mów często bezinteresowne komplementy. Interesuj się innymi, ich sprawami, problemami i życiem. Pomagaj innym. Spraw, by ktoś się lepiej poczuł dzięki tobie. Angażuj się w rzeczy w życiu, które mają sens, które nadadzą twojemu życiu większe poczucie sensu, np. w wolontariat, wspieranie innych lub działania mające na celu ogólnorozumiane „dobro”.

Afirmacje mogą być pomocne w nakierowaniu nas na to jak chcemy się poczuć, by ukierunkować umysł i nastawienie w konkretną stronę np. „Uczę się jak siebie kochać” , „Odkrywam jak jeszcze lepiej mogę o siebie zadbać”, „Słucham swoich potrzeb”, „Uczę się dbać o siebie stawiając innym granice”. Afirmacje działają najlepiej jeśli są zgodne z tym w co wierzysz i jakie masz przekonania, są szczere i prawdziwe, są osiągalne, czyli realistyczne, podparte działaniem ku zmianie, stosowane w celu umocnienia się a nie w celu tłumienia tego co niechciane i nieakceptowane, czyli przykrych uczuć.

Kiedy masz już afirmację to musisz wcielić ją w życie. Samo pozytywne myślenie nie wystarczy, musi ono być podparte konkretnym działaniem, bo to działanie jest prawdziwą siłą i skutecznością, a afirmacje są tylko drogowskazem w którą stronę zmierzać.

Warto pamiętać, że w tym wszystkim jesteśmy tylko ludźmi i miewamy różne stany emocjonalne każdego dnia. To w co wierzymy i afirmujemy jednego dnia nie musi być z nami spójne następnego i naprawdę nie warto wmawiać sobie, że jest inaczej bo prędzej czy później skończy się to wyparciem, a myślę, że już wiemy do czego prowadzi ten scenariusz. Celem i sensem tego wszystkiego jest akceptacja i zrobienie miejsca na przeżywanie tego co zarówno dobre i pozytywne jak i złe i negatywne i wszystko co znajduje się pomiędzy i wiara w to, że niezależnie od tego co aktualnie czujesz i przeżywasz to wciąż możesz być dobrym dla siebie człowiekiem.

M.


 
Previous
Previous

Dlaczego warto narzekać

Next
Next

Dlaczego Prawo Przyciągania i "Sekret" jest szkodliwe