Psychoterapia skoncentrowana na rozwiązaniach - Jak wygląda?

 

Nurt psychoterapii skoncentrowanej na rozwiązaniach (Solution-Focused Brief Therapy, TSR) to podejście terapeutyczne, które skupia się na identyfikowaniu i wzmocnianiu rozwiązń oraz budowaniu przyszłości, zamiast skupiać się na analizie problemów czy ich przyczyn.

TSR jest znane ze swojego optymistycznego podejścia, szybkości działania oraz skupienia na klientach jako ekspertach w rozwiązaniu własnych problemów

Główne cechy psychoterapii TSR

  • Terapia skoncentrowana na rozwiązaniu koncentruje się na przyszłości i tym, co można zrobić, aby poprawić sytuację, zamiast analizować przeszłość czy przyczyny problemów.

  • Terapeuci starają się identyfikować momenty, kiedy problem nie występuje lub jest mniej nasilony. Analiza tych "wyjątków" pomaga w zrozumieniu, co już działa, i jak te strategie można rozwijać.

  • Pacjent i terapeuta wspólnie określają cele terapeutyczne. Terapia skoncentrowana na rozwiązaniu koncentruje się na tym, co klient chce osiągnąć, a nie tylko na tym, co chce zmienić.

  • Terapeuci kładą nacisk na identyfikowanie i wykorzystywanie mocnych stron klienta, pomagając mu zbudować na nich rozwiązania.

Jak wygląda proces terapeutyczny w terapii TSR

  • Pacjent i terapeuta wspólnie definiują cele terapeutyczne. Te cele skupiają się na tym, co pacjent chce osiągnąć, a nie tylko na eliminowaniu problemów.

  • Terapeuci skoncentrowani na rozwiązaniu używają pytań, które pomagają pacjentowi zidentyfikować i rozwijać swoje własne rozwiązania. Pytania te prowokują myślenie o alternatywnych perspektywach i strategiach.

  • Pacjent jest zachęcany do eksperymentowania z nowymi sposobami myślenia, zachowania czy podejścia do problemów. Terapeuta wspiera pacjenta w testowaniu skuteczności tych rozwiązań.

  • W trakcie sesji pacjent i terapeuta monitorują postępy w kierunku osiągania celów. Pozytywne zmiany są akcentowane i wykorzystywane do dalszego budowania rozwiązań.


 
Previous
Previous

Psychoterapia systemowa - Jak wygląda?

Next
Next

Psychoterapia psychodynamiczna - Jak wygląda?