Co mówią ręce i nogi Twojego partnera
Kończyny zarówno górne jak i dolne mogą nam wiele powiedzieć o obecnym stanie emocjonalnym partnera. Prawidłowe odczytanie sygnałów niewerbalnych rąk i nóg pozwoli nam zrozumieć postawę drugiej osoby, która może wskazywać na otwartość i przychylność lub wręcz przeciwnie na chęć izolacji.
Co mówią ręce Twojego partnera
Zaczynając od góry skupimy się najpierw na analizie rąk i co mogą nam powiedzieć poprzez obserwację poszczególnych gestów. Najbardziej znaną i powszechną pozycją rąk przez nas stosowaną jest krzyżowanie ich na piersi. Pomijając sytuację, gdzie może być nam po prostu zimno i w ten sposób próbujemy się ogrzać, pozycja ta jest traktowana jako pozycja zamknięta. Wskazuje na niepewność, niepokój, poczucie zagrożenie, u mężczyzn czasem agresję i jest odbierany odpychająco. Jest to gest często stosowany w sytuacjach konfrontacji z nieznajomymi, który wywołuje dyskomfort psychiczny np. w zatłoczonej windzie. Osoby krzyżujące ramiona na piersi mogą twierdzić, że robią tak dlatego jest im tak wygodnie. Jest im tak wygodnie, ponieważ każdy gest pochodzi z aktualnego stany psychicznego i nastawienia, dlatego w rezultacie jest „wygodny”.
Osoba negatywnie nastawiona, czująca że musi się bronić przyjmuje pozycję obronną, by zwiększyć swój komfort psychiczny i się uspokoić. Natomiast osoba zrelaksowana przyjmuje pozycję otwartą i swobodną, ponieważ dobrze się czuję i to współgra z jej aktualnym stanem psychicznym. Gest ten również może przybrać rozmówca, który ma odmienne zdanie na jakiś temat niż druga osoba. Dodatkowe chwytanie ramion może wskazywać na silny niepokój i obawę przed czymś. Natomiast układanie dłoni w pozycji pięści mając skrzyżowane ramiona wysyła sygnał dużej wrogości, gniewu i napięcia.
Co mówią skrzyżowane ramiona
Skrzyżowane ramiona są barierą obronną, tworząca między drugą osobą mur, przez który nie ma przejścia. Znając naturę tego gestu warto zastanowić się w jaki sposób można przekształcić go w skuteczną komunikacją niewerbalną ze swoim partnerem. Zostało powiedziane, że nasze ciało jest odzwierciedleniem naszego aktualnego stanu psychicznego.
Skoro nasze ciało reaguje na nasze emocje i przyjmuje określone gesty obronne i otwarte, to może działać to też w drugą stronę, a mianowicie nasze emocje zmienią się przy zmianie naszych określonych postaw i gestów.
W praktyce oznacza to, że jak długo będziemy trwać w naszej określonej pozycji, w tym wypadku w pozycji obronnej ze skrzyżowanymi ramionami, tak długo nie zmieni się nasz stan emocjonalny. W przypadku gdy zauważamy, że nasz partner zamyka się i krzyżuje ręce możemy postarać się by otworzyć jego postawę i tym samym zmienić jego negatywne nastawienie na bardziej pozytywne. Może to uczynić poprzez zajęcie jego lub jej rąk jakąś pracą lub dać jakiś przedmiot do potrzymania. Innym ze sposobów jest „mirroring” partnera czyli odzwierciedlenie, o czym więcej w następnym podrozdziale. Najprostszym i najbardziej oczywistym jednak sposobem jest natomiast zwykła empatia, przytulenie partnera, delikatne głaskanie ramion i powolne wspólne otwieranie rąk.
Co nam mówi “dotykanie samego siebie”
Dotykanie siebie również ujawnia nasz aktualny stan samopoczucia, a jego celem jest zapewnienie komfortu psychicznego. Dotykanie samego siebie jest również gestem nieświadomym. Elizabeth Kuhnke wymieniła trzy rodzaje w jaki sposób możemy się dotykać:
Obejmowanie samego siebie lub poklepywanie – gest ten ma na celu dodać nam otuchy, używamy go by dodać sobie pewności siebie, odwagi i pocieszyć się. Ma on rodowód w dzieciństwie, gdzie w sytuacji zagrożenie lub lęku rodzice brali nas na ręce i przytulali. Gdy zauważymy ten gest u naszego partnera, to jest to prawdopodobnie sygnał iż potrzeba mu wsparcia i bliskości.
Objęcie się tylko częściowo – Założenie ramion jest gestem obronnym, natomiast założenie jednego ramienia i trzymanie dłonią drugiego jest maską. Osoba nie zamyka się całkowicie przed otoczeniem jak w przypadku założenia ramion, ale maskuje swój niepokój poprzez założenie tylko jednego ramienia, dodając sobie tym samym otuchy. Gest ten jest w szczególności częściej stosowany przez kobiety.
Listek figowy – Mężczyźni gdy czują się przygnębieni, bezbronnie i samotnie używają czasem gestu listka figowego, czyli trzymają dłonie na wysokości swojego krocza, podświadomie je broniąc. W ten sposób dodają sobie otuchy i zwiększają poczucie bezpieczeństwa.
Najważniejsze gesty rąk
Otwarte dłonie – Jest to pozytywny gest pokazujący wiarygodność i wzmaga w drugiej osobie zaufanie. Wnętrza dłoni skierowane do góry wysyłają również sygnał uległości i braku agresji. Gdy osoba mówiąc unosi wnętrza dłoni do góry, można mieć pewność, (o ile nie wykorzystuje tego gestu specjalnie by ukryć swoje kłamstwo) że jest szczera i ma uczciwe intencje.
Dłonie skierowane w dół – Pozycja rąk służąca do wydawania poleceń, pokazująca autorytet i władzę. Gestykulowanie z wnętrzem dłoni skierowanym w dół podkreśla jeszcze bardziej dominację.
Zaciśnięta dłoń z wycelowanym palcem wskazującym – Jest to gest agresywny służący do zastraszania. Jest to gest negatywny zawsze wywołujący negatywne uczucia od odbiorcy. Stosowanie go jest próbą dominacji nad drugą osobą w bardzo agresywny sposób.
Zacieranie rąk – Gest ten wyraża nasze pozytywne oczekiwania. Z niecierpliwością oczekując na coś zacieramy dłońmi. Możemy spodziewać się wygranej lub być podekscytowanie jakąś dobrą nowiną. Szybkość zacierania rąk mówi o tym, kto według osoby wyjdzie bardziej korzystnie w danej sytuacji. Energiczne zacieranie dłoni wysyła pozytywny sygnał, gdzie odbiorca również przejmuje stan podekscytowania, ponieważ podświadomie odbiera ten gest pozytywnie i sam staje się podekscytowany. Natomiast wolne zacieranie dłoni wzbudza podejrzliwość i nieufność. Wysyła sygnał do odbiorcy, że dana osoba może coś ukrywać i chcieć nas wykorzystać. W interpretacji tego (i każdego innego) gestu należy jednak pamiętać o sytuacjach w których osoba np. stoi przemarznięta na przystanku i próbuje się rozgrzać.
Pocieranie palców – Pocieranie palca wskazującego lub opuszków palców o kciuk jest gestem pokazujący oczekiwanie na spodziewane pieniądze. Gdy nasz partner używa tego gestu w rozmowie, możemy mieć pewność, że chodzi mu pieniądze.
Splatanie palców obu dłoni – Na pierwszy rzut oka jest to gest pokazujący pewność siebie. Jest to jednak gest maskujący niepewność i negatywne nastawienie. Gdy osoba dodatkowo zaciska dłonie i podnosi je wyżej, świadczyć to może o dużej frustracji, mimo np. uśmiechu. Nierenberg i Caler swoich badanach tego gestu wyróżnili jego trzy różne odmiany. Są to splecione dłonie na wysokości twarzy, spoczywające na biurku i splecione na wysokości krocza. Wyniki badań pokazały, że im wyżej osoba splata dłonie to tym bardziej jest sfrustrowana i tym ciężej jest z nią dojść do porozumienia. Rozwiązaniem w tej sytuacji może być sposób podobny w sytuacji skrzyżowanych ramion, gdzie podajemy partnerowi coś czym będzie mógł zająć ręce, np. jakiś przedmiot lub czynność do wykonania.
Wieża – Palce obu dłoni rozwarte opierają się pod kątem o siebie, przypominając kształtem wieżę. Gest ten wyraża pewność siebie i autorytet, często stosowany przez zwierzchników w relacji z podwładnymi. Odbiorca może odczytać to jako sygnał, że osoba wie coś najlepiej i jest przekonana co do swoich racji. Gdy przybierze on charakter rąk złożonych do modlitwy to osoba traci na wiarygodności wyrażając arogancję czy samozadowolenie. Gest wieży można podzielić na:
- „Wysoką wieżę”,
- „Przewróconą wieżę”
„Wysoka wieża” to gest używany przez osoba z reguły wygłaszające swoje opinie czy poglądy na temat danej sytuacji. „Przewrócona wieża’ przyjmuje się z reguły podczas słuchania i zdecydowanie częściej przyjmują ją kobiety. Oba te gesty mogą mieć zarówno pozytywny jak i negatywny wydźwięk. To w jaki sposób będzie zinterpretowany zależy od innych czynników niewerbalnych takich jak np. otwarte / zamknięte ręce, uniesiona / spuszczona głowa, skinienie głową lub sztywne wpatrywanie się, czy też pochylanie się w stronę odbiorcy, co pokazuje zainteresowanie. Kluczem więc w interpretacji wieży są niewerbalne sygnały poprzedzające ten gest.Podpieranie podbródka dłońmi – Z reguły jest to pozytywny gest wykorzystywany przez kobiety w zalotach, pragnące zwrócić uwagę mężczyzny. Kobieta w ten sposób wyraża swoje zainteresowanie mężczyzny eksponując tym samym swoją twarz. Jest to bardzo pozytywny sygnał wysyłany do mężczyzny.
Ręce splecione za plecami – Gest często stosowany przez przywódców, policjantów, dyrektorów czy innych osób mających władzę. Sygnał ten wzbudza poczucie wyższości, dużej pewności siebie i władzy. Osoba przyjmująca taką pozycję w stresującej sytuacji wzbudza w rozmówcy jeszcze większe poczucie pewności siebie i zgodnie z prawem przyczyny i skutku, pewność siebie tej osoby automatycznie zwiększy się. Wyróżnia się natomiast różne sposoby splątywania rąk z tyło i każdy z nich mówi co innego o aktualnym stanie emocjonalnym osoby:
- „Dłoń w dłoń” – Jest to standardowy wyrażający pewność siebie
- Dłoń chwytająca nadgarstek – Osoba chwytająca swój nadgarstek jest sfrustrowana i próbuje zachować spokój i zimną krew, jakby próbowała się powstrzymać przed wybuchem agresji.
- Dłoń chwytająca ramię – Frustracja osoby jest jeszcze większa niż w przypadku chwytania za nadgarstek. Im wyżej łapie za ramię tym większą złość stara się stłumić, jednocześnie bardziej powstrzymując się od wybuchu.Prostym sposobem na poradzenie sobie z kontrolą zdenerwowania i złości jest świadome przekształcenie dwóch ostatnich gestów w gest trzymania dłonią drugiej dłoni. W ten sposób łatwo możemy odzyskać kontrolę i pewność siebie. Jeśli chcemy pomóc i uspokoić naszego partnera możemy go po prostu przytulić, delikatnym dotykiem rozluźniając jego ramiona, zmuszając go tym samym do objęcia nas. W ten sposób napięcie powinno puścić.
Wystawianie kciuków – Gest z reguły o pozytywnym wydźwięku, częściej stosowany przez mężczyzn. Osoba wystawiająca kciuki z kieszeni kamizelki lub spodni sprawia wrażenie osoby „wyluzowanej”, podkreślająca swoją wyższość i status. Często stosowany przez mężczyzn w zalotach. Wystawianie kciuków w tylnych kieszeniach spodni może być podświadomą chęcią ukrycia swojej dominacji w stosunku do drugiej osoby.
Chowanie rąk – Wkładanie rąk do kieszeni może być sygnałem braku chęci na rozmowę lub chęcią ukrycia się.
Nogi to część ciała często pomijania czy lekceważona podczas oceny stanu emocjonalnego rozmówcy, nawet przez osoby o dobrej umiejętności obserwacji mowy ciała innych. Sygnały niewerbalne pochodzące od naszych kończyn dolnych są najmniej świadomie przez nas kontrolowane, dlatego ich obserwacja może nam wiele powiedzieć o aktualnym stanie i postawach rozmówcy.
Liczne badania, w tym psychologa Paula Ekmana potwierdzają, że osoby kłamiące częściej wykonują mimowolne ruchy stopami niż innymi częściami ciała. Wynika to z faktu który został opisany powyżej, iż kłamca bardziej skupia się na kontroli swojej twarzy i rąk, a nogi pozostają poza jego świadomością. Dyrektorzy wyższego szczebla zdają sobie czasami z tego sprawę, często ukrywając się za biurkiem z zabudowanym przodem, podświadomie zdobywając więcej swobody i luzu psychicznego. Nogi tak samo jak ręce mogą przybrać otwartą jak i zamknięta pozycję. Osoba stojąca swobodnie na obu nogach rozstawionych na szerokość swoich bioder z równomiernie rozłożonym ciężarem wysyła pozytywny komunikat otwartości i pewności siebie. Skrzyżowane nogi to sygnał zamknięcia się w sobie lub niepewności. Skrajnie zamknięta pozycja to połączenie skrzyżowanych ramion i nóg. Przykładem będzie kobieta niezainteresowana towarzystwem mężczyzny, która dodatkowo skieruje swoje nogi w innym kierunku niż mężczyzna. Nogi skierowane w kierunku rozmówcy wyrażają zainteresowanie, w kierunku wyjścia chęć ucieczki.
Co mówią nogi Twojego partnera
Dokładna analiza nóg może przynieść nam wiele korzyści w interpretacji aktualnego stanu i postawy rozmówcy, dlatego tak jak w przypadku rąk zostaną teraz wymienione i opisane najbardziej popularne, i używane przez nas gesty nóg.
Nogi na baczność - Bardziej oficjalna i neutralna pozycja, która oznacza że osoba przyjmująca tą postawę raczej nie ma nic do powiedzenia.
Nogi rozstawione szeroko – Typowa postawa dla mężczyzn pokazująca dominację i brak chęci co do odejścia.
Stopa wystawiona do przodu – Ciężar ciała znajduje się na jednym biodrze, a stopa automatycznie wystawiona jest do przodu. Kierunek wystawionej stopy wskazuje na kierunek w którym osoba chce się udać.
Skrzyżowane nogi w pozycji stojącej – Sygnał ten tak samo jak skrzyżowane ramiona jest gestem zamkniętym i przyjmują je osoby zachowujące dystans lub przyjmujące pozycję obronną. W przypadku kobiet wyraża to brak ochoty na kontakt a w mężczyzn powściągliwość. W obu przypadkach krzyżujący nogi jest z zamiarem pozostania w danym miejscu, ale bez większej ochoty na kontakt z rozmówcą. Krzyżowanie nóg jak i ramion sprawia, że osoba wygląda niepewnie, prawdopodobnie tak się czuje i dodatkowo wywołuje stan niepewności u innych. To co zostało już powiedziane w temacie krzyżowania rąk to fakt iż ludzie krzyżujący ręce lub nogi często twierdzą, że jest im zimno lub tak po prostu jest im wygodnie. Jest to prawda, ponieważ osoba przyjmująca postawę obronną lub czująca się niepewnie czuje się wygodniej ustawiając się w pozycji ze skrzyżowanymi rękami i nogi, bo pasuje to do jej aktualnego stanu emocjonalnego.
Skrzyżowane obie ręce i nogi w pozycji siedzącej – Pozycja, którą przyjmuje osoba nie mająca ochotę na jakąkolwiek rozmowę.
„Amerykańska czwórka” - Pozycja wskazująca na zadziorność i nastawienie rywalizacyjne, nadająca bardziej dominujący i zrelaksowany charakter osobie w ten sposób siedzącej.
Zablokowana amerykańska czwórka
Nogi skrzyżowane w kostkach – Jest gestem wyrażającym zamknięcie się w sobie. Osoby chowające nogi pod krzesłem dodatkowo starają się panować nad swoimi emocjami. Gdy ktoś zaczyna angażować się w rozmowę i czuć bardziej swobodnie to automatycznie jego stopy też się rozluźniają i zaczynają angażować. Każdy negatywny gest, łącznie z nogami skrzyżowanymi na kostkach jest sytuacją gdzie osoba przyjmuje pozycję obronna i tylko wzmaga swoje zaspokojenie i niepewność. Rozwiązaniem jest ćwiczenie pozytywnych i otwartych gestów, które wzmocnią wiarę w siebie i sprawią, że inni będą lepiej postrzegać daną osobę.
Splatanie nogi z tyłu powyżej łydki – Jest gestem głównie stosowanym przez kobiety. Wyraża on nieśmiałość i wycofanie. W tej sytuacji by pomóc takiej osobie w otworzeniu się należy zastosować subtelne i przyjacielskie podejście.
Dzięki za przeczytanie!
Michał
Mój kurs jest intrygującą podróżą, która pomoże Ci odkryć swoją prawdziwą wartość i zrozumieć, że jesteś kimś więcej niż myślisz.